ZL: Za omejitev transmaščob v prehrani

transmaščobe

Poslanska skupina Združene levice je vložila novelo Zakona o prehranski ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili. Z novelo želimo zakonsko omejiti vsebnost transmaščob v prehrani.

Dokazano je, da uživanje transmaščobnih kislin izredno škodljivo za zdravje ljudi. Transmaščobe zvišujejo koncentracijo škodljivega holesterola in znižuje koncentracijo koristnega holesterola, spodbujajo vnetne procese – povezane z nastankom bolezni srca, sladkorne bolezni in drugih kroničnih nenalezljivih bolezni. Uživanje živil, ki vsebujejo transmaščobe, predstavlja kar 10-krat večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni kot uživanje nasičenih maščob. Omejitev uporabe transmaščob bo poleg pozitivnih učinkov na zdravje ljudi na dolgi rok prinesla tudi zmanjšanje proračunskih izdatkov za zdravljenje bolezni, ki jih transmaščobne kisline povzročajo. To se bo predvsem poznalo pri izdatkih za zdravljenje bolezni srca in ožilja, ki so pri nas vzrok za kar 38 % smrti.

Zato se za omejevanje vsebnosti transmaščob v živilih danes odloča vse več držav. V Evropski uniji se je za ta korak prva odločila Danska leta 2003, do danes pa so ji sledile še Avstrija, Latvija in Madžarska. Evropska komisija je proti Danski vložila tožbo, češ da krši prost pretok blaga, a je postopek pred sodiščem leta 2007 ustavila zaradi vse večje gore dokazov o škodljivosti transmaščob in zaradi dejstva, da je omejitev vsebnosti transmaščob veljala za vse deležnike na trgu enako.

Čeprav bi bilo vsebnost transmaščob v prehrani najbolje v celoti prepovedati, za kar so se pred kratkim odločili v ZDA, je zaradi načela prostega pretoka blaga na EU ravni možno zgolj njihovo omejevanje. Evropska komisija je lani z enoletno zamudo objavila poročilo o vsebnosti transmaščob v živilih, v katerem sicer ugotavlja, da so srčne bolezni vodilni vzrok za smrt v EU, visok vnos transmaščob pa resno povečuje tveganje zanje, vendar namesto zakonodajnih postopkov, s katerimi bi omejila prisotnost transmaščob v hrani, predlaga zgolj nadaljnje raziskave na tem področju.

V Združeni levici menimo, da je omejitev vsebnosti transmaščob v prehrani v izrazitem javnem interesu. Ker je jasno, da na zakonodajne predloge na ravni EU še ne moremo računati, smo se odločili to storiti sami. Ker gre za nujen ukrep, ki pa ne pomeni bistvenega posega v sam zakon, in ker je slovenska prehrambna industrija v večji meri že sama opustila uporabo transmaščob pri pripravi živilskih izdelkov, predlagamo, da Državni zbor sprejme zakon po skrajšanem postopku, da bo zakon sprejet pred poletjem, omejitev pa čim prej stopila v veljavo.

Deli.