Silvia Federici v Ljubljani (5. – 7. oktober 2014)

activista-Silvia-Federici-Marta-Jara

V okviru letošnjega festivala Mesto žensk bomo imeli priložnost v živo prisluhniti izjemni feministični teoretičarki in aktivistki dr. Silviji Federici, zaslužni profesorici za ženske študije, politično filozofijo in mednarodne študije na Univerzi Hofstra v Hempsteadu v ZDA, veteranki političnega aktivizma tako v prvem kot v tretjem svetu.

Silvia Federici je leta 1972 v Padovi soustanovila Mednarodni feministični kolektiv, iz katerega je izšla mednarodna iniciativa Plače za gospodinjsko delo (Wages For Housework). V osemdesetih je poučevala na Univerzi v Port Harcourtu v Nigeriji in soustanovila Odbor za akademsko svobodo v Afriki. Odbor je afriškim študentkam in študentom ter profesoricam in profesorjem zagotavljal podporo pri njihovih prizadevanjih proti programom stabilizacije in strukturne prilagoditve (SAP) afriških gospodarskih in izobraževalnih sistemov, ki sta jih uvajala Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad. Slednja sta obljubljala finančna sredstva v obliki proračunske podpore državam v razvoju v zameno za izvajanje reform prostega trga, katerih rezultat naj bi bila večja konkurenčnost na mednarodnem trgu. Dejansko pa se je kmalu izkazalo, da gre za vnovični val prvotne akumulacije, ki uničuje poslednje ostanke skupnih dobrin (‘gmajn’) in skupnostnih odnosov. V devetdesetih je bila med drugim aktivna v ameriškem gibanju proti smrtni kazni in gibanju proti kapitalistični globalizaciji. V njem je še vedno dejavna; upokojila se je leta 2005. Je avtorica številnih knjig in znanstvenih člankov s področja filozofije, feministične teorije, ženske zgodovine, izobraževanja in kulture. V svoji najbolj poznani knjigi z naslovom Kaliban in čarovnica: ženske, telo in prvotna akumulacija med drugim z marksističnih pozicij kritizira Marxovo tezo o prvotni akumulaciji kapitala kot nujnem predpogoju kapitalizma in dokazuje, da je kapitalizem dejansko vseskozi odvisen od novih prilivov (infuzij) primarne akumulacije ekspropriiranega kapitala. Zadnje čase se še posebej ukvarja s feministično rekonstrukcijo ‘gmajn’ (commons).

V okviru dvajsetega Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesto žensk: Taktike preživetja bo Silvia Federici gostovala s predavanjem o učinkih, ki jih ima razraščanje kapitalističnih odnosov za ženske po svetu (5. oktober), in z dvodnevnim seminarjem o rastočem feminističnem prispevku k teoriji in praksi boja proti kapitalistični globalizaciji, od zavzemanja za plačano gospodinjsko delo do zasnutka reproduktivnega dela kot skupne dobrine oz. ‘gmajne’ (6. in 7. oktober).

Več na:

http://www.cityofwomen.org/en/content/2014/project/return-primitive-accumulation-and-ongoing-war-against-women

http://www.cityofwomen.org/en/content/2014/project/revolution-point-reproduction-wages-housework-commoning-reproductive-work

Deli.