ZL: O pošiljanju vojakov v tujino naj odloča Državni zbor!

2025954V Združeni levici smo vložili novelo Zakona o obrambi. Z novelo predlagamo, da o napotitvah Slovenske vojske (SV) v mednarodne vojaške operacije in o njenem sodelovanju v enotah Nata odloča Državni zbor.

Trenutna ureditev, v kateri o napotitvah SV v mednarodne vojaške operacije odloča izključno vlada, odstopa od demokratičnega načela, da o uporabi vojaških sil odloči organ, ki je bil neposredno izvoljen na splošnih volitvah. Predlagana sprememba bi odprla prostor za javno razpravo, hkrati pa bi morali poslanci in stranke prevzeti odgovornost za sprejete odločitve.

Sprememba je nujna. V zadnjih letih se namreč povečuje število vojaških operacij, ki se sicer razglašajo za mirovne, v praksi pa se zlorabljajo za doseganje geopolitičnih interesov posameznih, zlasti zahodnih držav. Najbolj znan je zagotovo napad na Irak leta 2003, ki je bil izveden brez mandata OZN. Kljub velikemu nasprotovanju javnosti je napad s podpisom vilenske izjave in kasneje z vojaškimi inštruktorji podprla tudi Slovenija. Razlogi za napad na Irak, ki so jih podajale ZDA, so se izkazali za popolnoma neupravičeni, posledice napada pa so bile za regijo katastrofalne. Vzpon Islamske države, vojna v Siriji in begunska kriza so neposredni učinki napada na Irak.

Podoben nedavni primer je ameriška koalicija proti Islamski državi. ZDA so na seznam članic koalicije uvrstile tudi Slovenijo in to, po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca, brez da bi bila Slovenija s tem sploh seznanjena. Vlada se je po tem, 3. februarja 2016, odločila, da bo v operacijah sodelovalo 15 slovenskih inštruktorjev. To odločitev pa je sprejela brez kakršne koli javne razprave. Sodelovanju v takih, kompromitiranih operacijah, v ZL nasprotujemo.

Neposredni povod za vložitev novele je bila odločitev Vlade o napotitvi voda Slovenske vojske v Latvijo v sklopu namestitve 4.000 pripadnikov Nata v tej državi. V ZL ocenjujemo, da tovrstno rožljanje z orožjem ovira mirovni proces v Ukrajini in je le nadaljevanje ameriške politike izvažanja demokracije in oranžnih revolucij, ki so vzrok za nastale napetosti. Namestitev enot SV v Latviji tako ni le simbolična podpora agresivni politiki Nata do Ruske federacije in ostalih držav, ki se ne podrejajo pax Americana, ampak bo tudi škodilo bilateralnim odnosom. Dejstvo, da je bila slovenska javnost o napotitvi naših vojakov v Latvijo obveščena kar z vrha Nata, kaže, da tovrstnih odločitev ne sprejemamo sami, ampak jih sprejemajo v tujih centih moči. Vlada s tem očitno nima težav, imamo pa jih v Združeni levici.

Čas je, da odločanje o pošiljanju Slovenske vojske v tujino vzamemo nazaj in ga vrnemo v demokratično in javno razpravo!

Deli.