Laze – z roko v roki z državo, proti naravi in ljudem

zrokoCivilna iniciativa za zeleno Stražišče bo morda kmalu prisiljena pripraviti protestno zaporo ceste do industrijske cone Laze, v kateri predelujejo različne nevarne in nenevarne odpadke. Kmalu naj bi predelovalec Ekorel močno povečal zmožnosti predelave okolju nevarnih odpadkov, zaradi česar je v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje naprave za predelavo. Nihče si na svojem dvorišču ne želi predelovalnice odpadkov, pa mora vendar nekdo poskrbeti za odpadke: zakaj se torej prebivalci in prebivalke Stražišča združujejo v civilno iniciativo in se pripravljajo na skrajne ukrepe državljanjske nepokorščine?

Že skoraj deset let – odkar se na območju bivše industrijske cone predelujejo odpadki – krajani opozarjajo Mestno občino Kranj na stalna onesnaževanja. Opozarjajo na izginotje rib in rakov v potoku in na zmanjševanje opažanja divjadi. Že deset let se pritožujejo občini nad smradom in tovornim prometom, ki do predelovalnice poteka čez stanovanjsko naselje, kar povzroča hrup, uničuje cesto in ogroža prometno varnost. Obenem opozarjajo, da predelava odpadkov pušča vse bolj vidne posledice na zdravju ljudi in na njihovih bivalnih razmerah.

Skupaj s krajevnim prostovoljnim gasilskim društvom in poklicnimi gasilci opozarjajo, da obstoječa infrastruktura v industrijski coni ne omogoča gašenja požarov. To ni več le hipotetična nevarnost – v eni od stavb je že zagorelo in ob tem se je izkazalo, da so gasilci zaradi pomanjkanja vode le s težavo lahko pogasili požar. Večji požar, ki bi zaradi nezadostne komunalne opremljenosti ušel izpod nadzora, bi lahko povzročil veliko okoljsko škodo in ogrozil varnost tisočih krajanov in krajank.

Kljub vsem tem opozorilom je Mestna občina Kranj pod županovanjem Mohorja Bogataja kar sedem let (do leta 2012) čakala do prve prijave inšpekciji. Še pred tem pa je občina sprejela prostorski akt, ki je površine v neposredni bližini industrijske cone namenil stanovanjski gradnji. Inšpekcija je zaradi EU uredbe odredila izgradnjo kanalizacije v območju Stražišča do leta 2015, vendar občina niti v letu 2014 zanjo še ni namenila sredstev. Poleg tega se z načrtovanim projektom kanalizacije v civilini inciativi ne strinjajo, saj bo povečala nevarnost poplav in izlivov tehnološke vode.

Glede na pretekle nepravilnosti in opozorila krajani Stražišča upravičeno pričakujejo, da bodo končno postali enakovredni udeleženci v postopku izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje naprave nove predelovalnice. Vendar temu ni tako – krajani o postopku niso bili niti obveščeni, saj so odgovorni začetek postopka nazananili le tam, kjer to zakon zahteva – na sedežu upravne enote in na internetni strani Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO). Izdajatelji in prosilci za dovoljenje so s takšno objavo zadostili črki zakona, ne pa tudi “duhu” zakona. Odgovornost za neobveščenost krajanov je tu gotovo na strani ARSO, saj je bila inšpekcija Ministrstva za kmetijstvo in okolje, kamor spada tudi ARSO, že pred tem obveščena o dogajanju v Stražišču. Neprimernost njihovega ravnanja še povečuje dejstvo, da dokument o javni objavi na spletni strani ARSO določen čas ni bil dostopen.

Ob vsem navedenem ni težko razumeti, če se bo civilna iniciativa odločila za protestno akcijo. Ob tem, ko občina in država leta in leta ignorirata pritožbe in opozorila prebivalcev in državljane nedemokratično izključujeta iz upravnih postopkov je vse bolj jasno, da je naše okolje kolateralna škoda kapitalističnega lova na dobiček. Za kapital je zaslužek pomembnejši od nevarnosti za okolje, zdravje in življenje ljudi.

Vse to se odvija po pravilih, ki so navidez demokratična: “Inšpekcija bo povedala, če je kaj narobe; mestni svet se je odločil za spremembo prostorskega načrta, za katerega je morala dati soglasje tudi država; obvestili smo vas, da bomo povečali predelavo odpadkov …” Prebivalcem Stražišča je preostala le še izbira, ali bodo onesnaženje in ignoranco ustavili tu in zdaj ali pa čakanje in upanje, da bodo državne in lokalne institucije končno začele pravočasno in učinkovito opravljati svoje delo. Po desetih letih vedo, da nikoli ni bilo ne upravnega postopka, ne uradnika, ne politika in ne direktorja, ki bi jih bil upošteval. Še najbolj primerno bi bilo, da bi prek ceste razobesili cinični slogan podjetja, ki zastruplja njihovo okolico: “Z roko v roki z naravo, za naravo in ljudi”.

Iniciativa za demokratični socializem podpira boj prebivalcev za čisto okolje. Okoljska kriza in sovpadajoča socialna katastrofa, ki smo ji priča, nista posledici odklonov kapitalizma, temveč njegovih temeljnih značilnosti. Zahteve kapitalizma po nenehni gospodarski rasti so nevzdržne na planetu z omejenimi dobrinami in nosilnimi sposobnostmi. Neskončna akumulacija kapitala, ki določa kapitalistično ekonomijo, namreč ne upošteva zahtevane regeneracije okolja in ne skrbi za trajnostno družbeno reprodukcijo. V nasprotju s tem kapitalizem za svoj končni cilj postavlja zgolj dobiček. Ta ostaja le v rokah lastnikov kapitala, medtem ko se družbene posledice okoljskega uničenja preložijo na ramena vseh ljudi.

Deli.