Komentar ZL k razpravi o Predlogu za izvolitev predsednika Vlade Republike Slovenije

matej

 

Govor Mateja Vatovca na 1. izredni seji DZ, 25. 8. 2014:

Usmeritve bodoče vlade, ki izhajajo iz osnutka koalicijske pogodbe, vzbujajo skrb. Skrb predvsem zaradi tistih, ki so v trenutnih pogojih potisnjeni na samo dno družbe. Vizija urejanja delavskih pravic, denimo, prinaša zmanjšanje le-teh in ne predvideva povečanja varnosti, rešitve za prekarne delavce so neustrezne.

V Temeljnih izhodiščih njihove koalicijske pogodbe pisci navajajo, da bo vlada iskala najboljše rešitve za posameznika, za posamezne družbene skupine in za državo kot celoto. V razredni družbi ni mogoče, da bi ena rešitev bila koristna za vse. V razredni družbi se izbira strani. V Združeni levici se tega jasno zavedamo, zato smo se tudi postavili na stran vseh, ki tega ne morejo ali pa jim je kot brezposelnim onemogočeno. Nikoli pa ne bomo pristali na politični in ekonomski monopol elite.

Dobro znana krilatica, ki nam jo ponujajo, je prožnost, ali tudi fleksibilnost – gre za prefinjen izraz za ukrepe, ki v resnici dajejo delodajalcem večjo oblast nad delavci. Omogočijo jim lažje odpuščanje; krajši odpovedni rok; minimalno odpravnino. Varnost v bogatih državah pomeni, da se izguba pravic kompenzira z brezpogojnim, visokim nadomestilom za brezposelne iz proračuna. V obubožani državi, kot je naša, pa je ta kompenzacija slepilo. Koalicijski sporazum delovno silo obravnavana kot blago in se s tem ne razlikuje od programov preteklih vlad, ki so soodgovorne za stanje, v katerem smo.

V sporazumu je, recimo, izrecno določeno, da bodo socialni transferji ostali nespremenjeni, dokler rast BDP-ja ne preseže 2,5 % – po napovedih Banke Slovenije bo rast leta 2016 šele na stopnji 1,7 %. To ni prožna varnost, temveč samo prožnost! Socialni učinek tako zastavljenega pristopa je, na žalost, revščina. Političnoekonomska posledica pa je delavec, ki mora sprejeti delo pod vsakimi pogoji in za najnižje možno plačilo. Bodoča vlada v resnici ponuja več prožnosti in manj varnosti, kot do zdaj. Takšna politika do delavcev je nesprejemljiva!

In še danes, morda bolj kot kdaj koli, velja Vergilov verz: “Tako se trudite proizvajati med, čebele, pa za druge!”

Naša skrb tako ni neutemeljena, znamenj zanjo ne manjka v sami osnovi programa, po katerem bo bodoča vlada s predlaganim mandatarjem delovala. Zaradi te skrbi zato pri Združeni levici apeliramo na bodočo vlado, da premisli svojo politiko in dokončno podpre interese ljudstva. V takem primeru, bo Združena levica dobila ustreznega sogovornika.

Deli.