IDS Obalno-kraška: poziv MOK ob begunski krizi

Na 8. redni seji Občinskega sveta Mestne občine Koper je Klub občinskih svetnikov Združene levice vložil predlog za razširitev dnevnega reda z naslednjim predlogom. Predlog je bil iz strani občinskih svetnikov ZAVRNJEN.

Soočamo se z največjo begunsko krizo po drugi svetovni vojni. Po podatkih UNHCR je po svetu razseljenih ali notranje razseljenih več kot 60 milijonov ljudi. Velik del teh na Bližnjem vzhodu, predvsem v Siriji in okoliških državah. Gre za posledice dolgoletnega ekonomskega izčrpavanja držav svetovne periferije in politične destabilizacije tega območja – invazije na Irak s strani t.i. koalicije voljnih, katero je z Vilensko izjavo podprla tudi Slovenija, aktivnosti ZDA pri poskusu spremembe režima v Siriji, deloma tudi z oboroževanjem skrajnih skupin, ki so se sedaj prelevile v t.i. Islamsko državo. Zaradi razmer, ki močno presegajo državljansko vojno in predstavljajo pravo morijo, je veliko število ljudi prisiljeno bežati bodisi pred avtokratskim režimom, bodisi pred skrajneži v ISIS in drugih skupinah. Podobne situacije, s podobnimi vzroki, se odvijajo vse od Turčije pa do Tunizije. Gre za begunce, ki jim je potrebno zagotoviti azil.

V klubu svetnikov Združena levica pozdravljamo in spodbujamo humanitarni odziv s strani nevladnih organizacij, predvsem pa mnogih posameznikov, ki so samoiniciativno organizirali kontingente pomoči za ljudi, kateremu smo bili v preteklih dneh priča na večih lokacijah po Sloveniji.

Sedaj pozivamo k največjemu angažmaju Mestne občine Koper pri solidarnosti do beguncev, v primeru, da se pojavijo potrebe po sprejemu večjega števila beguncev.

Mestni občini Koper zato predlagamo, da:

  • na primernih prostih lokacijah uredi prostore za nastanitev, bodisi v praznih stanovanjih, bodisi v večjih prireditvenih prostorih, kjer je možno vzpostaviti človeka dostojne pogoje bivanja (sploh zaščito pred elementi),

  • skuša vzpostaviti sodelovanje s CSD Koper in pripraviti skupni načrt morebitne obravnave in pomoči beguncev,

  • vzpostavi centre za širšo podporo beguncem, ki bi olajševali njihovo integracijo v družbo z nudenjem osnovnih komunikacijskih sredstev ter strokovne podpore za učenje in vključevanje v okolje,

  • vzpostavi točke za humanitarno pomoč beguncem na svojih javnih zavodih,

  • poveže civilno družbo in ji nudi popolno podporo za izvajanje svojih dejavno pri pomoči in integraciji beguncev v lokalno okolje.
Deli.