Evropska komisija zahteva stečaj Elana

djvu_1340833_grmadnikj_-fon--Elan-preiskavaV skladu z doktrino prostega trga in zapovedjo nevmešavanja države v pomoč in reševanje podjetij je EK leta 2012 ocenila, da je šlo v primeru 10 milijonov € državne pomoči podjetju Elan za nedovoljeno pomoč, zato jo mora podjetje vrniti. Elan in država sta na odločbo EK vložila pritožbo na Splošno sodišče EU-ja v Luxembourgu. Kljub temu, da je pritožba še v obravnavi,danes EK zahteva stečaj Elana, ker meni, da je to edini način, da proizvajalec vrne 10 milijonov domnevno nedovoljene državne pomoči.

V času propadanja podjetij in izgube delovnih mest, ko vse suverene države na različne načine pomagajo svojim podjetjem in bankam, si EK dovoli zahtevati stečaj podjetja Elan. Državno pomoč prejemajo številna podjetja v EU, v Sloveniji med drugim tudi aktualni Pipistrel, ki je iz javnih blagajn doslej prejel že 5 milijonov nepovratnih sredstev za pospeševanje razvoja in proizvodnje. Tudi v reševanje bank, tako državnih kot zasebnih, so slovenska in številne evropske vlade vložile na milijarde €. In kaj drugega je reševanje bank kot državna pomoč? Za reševanje bank je državna pomoč dovoljena, za reševanje podjetij in delovnih mest pa nedovoljena, če se tako odloči Evropska komisija. EK, neizvoljena elita politikov, ki vodi EU, je še enkrat pokazala svojo pristranskost: medtem ko večjim državam, ki protekcionistično rešujejo svoja gospodarstva, gleda skozi prste pa majhne države, kot je na primer Slovenija, stiska v kot ob vsaki priložnosti.

Elan je bil včasih mogočno podjetje z uveljavljeno blagovno znamko v svetovnem merilu, lasten razvoj pa mu je zagotavljal prednost pred konkurenco (npr. prva karving smučka na svetu je bila izdelana prav v Elanu). Vseeno pa je podjetje po osamosvojitvi in prehodu v kapitalizem postalo žrtev izčrpavanja s strani političnih elit. Sledile so si afere z denarjem, prodaja hrvaški banki in ponovni odkup. Namesto razvoja podjetja se je podjetje predvsem finančno izčrpavalo, zato je v vsega desetih letih izgubilo dober položaj na svetovnem trgu. Kljub vsemu Elan danes še vedno zaposluje okoli 500 ljudi in ima dober program, a kot številna druga podjetja ima tudi težave pri poslovanju, ki pa so posledica finančne krize. Glede na to, da odločanje v politiki obvladujejo gospodarski lobisti, nas ne bi presenetilo, da gre pri zahtevi EK po stečaju Elana v bistvu za pritisk drugih proizvajalcev smučarske opreme in jadrnic, ki se želijo znebiti ali poceni kupiti pomembnega konkurenta. Elan namreč ne proizvaja samo smučarske opreme, temveč ima tudi uspešen in konkurenčen morski program (jadrnice in motorni čolni), izkušnje pa ima tudi z izdelovanjem jadralnih letal.

 Zaradi tega bi morala biti ena od prioritetnih nalog države Slovenije, da zaščiti ne le Elan, ampak vsa podjetja in s tem delovna mesta v lastni državi, pa čeprav se je EK, ki je ne zanima usoda podjetij in zaposlenih po uvedbi stečaja, birokratsko odločila, da mora Elan v stečaj. Država bi morala z zakonodajo poiskati optimalne rešitve za ohranjanje perspektivnih podjetij, proizvodnje, razvoja in delovnih mest. Demokratični socialisti zato predlagamo oblikovanje zakonodaje, ki bo omogočala in stimulirala delavsko solastništvo in soupravljanje. Zaposleni v podjetju so namreč tisti, ki so najbolj zainteresirani za dolgoročno stabilno poslovanje.

Čakamo potezo Vlade RS, da vidimo, ali se bodo njeni člani odločali kot predstavniki suverene države ali pa bodo hlapčevsko klonili pod pritiski EK?

FOTO: delo.si

Deli.