Cecil in krivolov v Zimbabveju

Konec meseca julija letos je medije in internetno javnost razburila vest, da je ameriški zobozdravnik iz Minnesote, Walter Palmer, odstrelil kapitalnega trinajstletnega južnoafriškega levjega samca Cecila v zimbabvejskem narodnem parku Hwange. Palmer je lokalnemu lastniku farme divjih živali, ki redke in eksotične živalske vrste goji prav za tovrsten trofejni lov in tovrstne lovske pohode tudi prireja, za odstrel plačal okroglih 50.000 dolarjev. Žival sta najprej zvabila iz zaščitenega območja, nato ga je Palmer ustrelil z lokom, trajalo pa je še 40 ur, da sta ranjeno žival izsledila in pokončala s puško. Nato je Palmer leva odrl in mu odrezal glavo. Zimbabvejske oblasti so lokalnega lovca in njegovega pomagača pridržale, zasegle so tudi trofejo, oglasili so se raziskovalci z univerze Oxford, ki so žival s pomočjo ovratnice z oddajnikom dolga leta sledile zaradi raziskovalnih namenov.

Palmer, ki je doživel t.i. “internetni linč”, je bogataš, ki je na vseh koncih sveta udeležuje t.i. ”lova v konzervi,” pri katerem je žival potisnjena v kot na način, da ne more pobegniti ali se braniti. Postrelil je že vrsto primerkov redkih ali ogroženih živali, zaradi česar je bil med drugim tudi že pogojno obsojen. Po spletu so zaokrožile njegove fotografije, poprej obljavljene na spletnih straneh elitnih lovskih klubov, na katerih v pristni mačistični kolonialistični maniri pozira nad trupli nosorogov, levov, nilskih konjev, grizlijev, leopardov in redkih kopitarjev, njegov naslednji načrtovani podvig pa naj bi bil odstrel slonjega samca. Reakcija spletne javnosti mu je te načrte do nadaljnega prekrižala, saj so ga njegovi sokrajani in pacienti z demonstracijami in bojkotom prislili, da je ordinacijo zaprl, Zimbabve zahteva njegovo izročitev, obtožen pa bo tudi podkupovanja in korupcije. Na pritisk internetne javnosti so se zganili zakonodajalci v ZDA in v več državah, kjer se tovrsten lov odvija, reagirala pa je tudi Generalna skupščina Združenih narodov.

Čeprav so mnogi komentirali, da gre pri reakciji na uboj leva Cecila za ceneno množično sentimentalnost in internetni linč, ki je nesorazmeren glede na usodo ene same izmed mnogih živalskih žrtev, ne smemo spregledati, da je Walter Palmer del širšega sistema. Je del odtujene, asocialne, samopašne bogataške elite, ki se zaradi bogastva in vpliva rutinsko in neovirano postavlja nad pravila in zakone. Uživanje v anahronističnem in mestoma sadističnem lovu na trofejne živali v nizu teh početij vsekakor ni niti izjema niti redkost. Posameznikov, ki se zabavajo s tovrstnim “lovom”, je na tisoče, približno 60 odstotkov jih prihaja iz ZDA, med tovrstnimi “športniki” pa so mediji zasledili vse od sinov republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa pa do odstopljenega španskega kralja Juan Carlosa. Ne le, da sistem, ki je potisnil te ljudi na vrhove družbenih hierarhij, nepovratno uničuje svetovno okolje in velik del sveta potiska v brezizhodno revščino: elita v takšnem svetu najde svoj perverzen užitek v pobijanju redkih in ogroženih živali in za to početje izkorišča revno prebivalstvo v postkolonialnih državah, za katero so podkupnine, nezakonit krivolov in “turistična” industrija, ki vključuje načrtno gojenje redkih živali v ujetništvu za odstrel, pač vir preživetja.

Združena levica vlado Republike Slovenije poziva, da Slovenija nemudoma pristopi h deklaraciji o nedopustnem krivolovu in trgovanju s trofejami, ki jo je dne 30. julija 2015 na pobudo držav članic Nemčije in Gabona sprejela Generalna skupščina Združenih narodov. Hkrati od vlade Republike Slovenije pričakujemo, da od pristojnega ministrstva zahteva podrobno javno poročilo o stanju krivolova in trofejnega lova v Sloveniji.

Deli.